TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Üroloji
 

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Neden Meydana Gelir?


Erkekte meme büyümesi ( jinekomasti ) ne neden olan pek çok sebep vardır. Çoğu jinekomasti gelişimi ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler ve aşırı kilo alımı ile ilişkili görülmektedir. Bunun dışında uzun süreli bazı ilaçların kullanımı, sahip oluna gizli kalmış başka hastalıklar (tümör vs) bu tür rahatsızlıklara neden olabilir.


Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tehlikeli midir?


Erkekte meme büyümesi (jinekomasti ) tablosu ile karşılaşıldığında altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Ancak çoğu vakada sebep ergenikteki değişiklikler ve kilo değişiklikleri olarak görülmektedir. Yinede özellikle tek taraflı meydana gelen jinekomasti vakalarında zararlı bir kitlenin de mevcut olabileceği ihtimaline karşı hasta dikkatli şekilde değerlendirilmelidir. Memede şüpheli bir kitle varsa vakit geçirmeden cerrahi olarak temizlenmesi en doğru yaklaşım olacaktır.


Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tedavisi Nedir?


Ergenlik dönemindeki jinekomasti vakalarında çoğu zaman cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen takipler neticesinde tablo gerileyebilmektedir. Aşırı kilolu hastaların kilo vermesi ile meme büyüklüğü önemli derecede azalabilmektedir. Uzun süreli ilaç kullanımına bağlı meydana geldiği düşünülen vakalarda ise ilgili hekimin bilgisi dahilinde yapılacak ilaç değişiklikleri memede küçülmeye neden olabilir. Ancak takipler neticesinde meme büyüklüğünde değişiklik olmayan hastalarda cerrahi müdahale gündeme gelir.


Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) nin Cerrahi Tedavisi Nedir?


Günümüzde jinekomastinin cerrahi olarak düzeltilmesi için mümkün olan en az doku zedeleyici yollar kullanılmaktadır. Eğer söz konusu memede ağırlıklı olarak yağ dokusu varsa, meme bezi dokusunun memem büyümesine fazla katkısı olmadığı düşünülüyorsa, meme yağ alma (liposakşın ) yöntemi ile küçültülebilir. Çoğu vakada göğüs ön duvarında yapılan küçük deliklerden özel yağ çekici metal pipetlerle girilerek fazla yağ alınır ve sorun giderilir. Bu yöntemle neredeyse görünür hiç iz kalmamaktadır.


Ancak yağ dokusu kadar, meme bezi dokusununda meme büyümesine katkıda bulunduğu vakalarda, yine açılacak küçük deliklerden girilerek bez dokusu özel cerrahi aletlerle parçalanarak dışarı alınabilir.


Ameliyat Sonrası Dönemde Nelere Dikkat Etmeliyim?


Cerrahide liposakşın yönteminin yaygın şekilde kullanılması ile birlikte artık ameliyat sonrası dönemde eskiden olduğu gibi rutin pansuman yapılması ihityacı ortadan kalmıştır. Ameliyat sonrası erken dönemde doktorunuzun önereceği bir göğüs korsesi giymeniz gerekebilir. Bu korse dışarıdan elbisenizin altıda fark edilmeyecek kadar ince bir korsedir.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı