TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Üroloji
 

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?


Meme dokusu, yıllar içerisinde yer çekimi, emzirme, hormonal değişiklikler gibi nedenlerle şeklini kaybettiğinde, içerdiği dokular ve dolayısıyla sahip olduğu hacim aşağı istikamette yer değiştirir. Bu tür hastalarda, meme dokusunda aşağıya doğru anlamlı yer değişimi olduğu gibi, hacim kaybı da eşlik ediyor olabilir.


Meme dikleştirme ameliyatının amacı; doku dağılımı bozulmuş dolayısıyla kozmetik sorunlara neden olan memede, kozmetik olarak güzel görünümü sağlayacak şekilde doku yapılandırması sağlayarak, hacim eksikliği de varsa bunu yerine koymaktır.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Halk arasında, sarkmış meme olarak tabir edilen memelerdeki temel sıkıntı;

» Meme altı yağ ve bez dokusunun zaman içerisinde yer değiştirmesi,

» Bu dokuların kısmen hacmini kaybetmesi

» Meme dokusunu göğüs ön duvarına sabitleyen doğal bağların gevşemesidir


Bunun sonucu olarak bu tür hastalarda;

» Meme başı ve etrafındaki pembe/ kahverengi doku (nipple- areola) aşağı istikamette yer değiştirir.

» Meme normalde sahip olduğu üst yarısındaki dolgunluğu kaybeder ve sahip olduğu hacim alt yarıda yığılır.

» Memenin kıvamı yumuşar.

» Cilt fazlalıklarının meydana geldiği görülür.


Meme dikleştirme ameliyatlarının amacı yukarıda sayılan bu deformasyonların doğala en yakın şekilde değiştirilmesini sağlamaktır.


Meme dikleştirme ile ilgili olarak tanımlanmış onlarca ameliyat yöntemi vardır. Her plastik cerrah deneyimleri, aldığı eğitim ışığında bu ameliyatları gerçekleştirir. Her meme sarkması olan hastada aynı olumlu düzelmeyi sağlayan tek bir ameliyat yöntemi yoktur. Bu nedenle ameliyat; kişinin deformasyonunun derecesine ve hastanın ihtiyacına göre planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir.


Meme dikleştirme ameliyatı çok nadir durumlar dışında, genel anestezi altında yapılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatları aslında teknik olarak meme küçültme ameliyatlarına benzemektedir. Bu operasyon sonrası kalması muhtemel olan izler, meme küçültme ameliyatından sonra meydana gelen izlere benzemektedirler. Meme dikleştirme ameliyatının, meme küçültme ameliyatından temel farkı; meme hacminin azaltılmasına yönelik işlemlerin çok minimal yapılması yada hiç yapılmamasıdır. Hatta yukarıda belirttiğim gibi eksik hacim varsa bunun yerine konmasına yönelik işlemler ( yağ enjeksiyonu, protez yerleştirilmesi gibi) gündeme gelebilir.


Günümüzde çok sık kullanılan iki meme dikleştirme ameliyat yöntemi şunlardır;


?» Lollipop izli meme dikleştirme ameliyatı (vertikalskar ameliyatı)

?» Çapa şeklinde izli meme dikleştirme ameliyatı


Yukarıdaki ameliyatlardan lollipop izli ameliyatta, meme etrafındaki areola isimli dokudan ( meme başı etrafındaki pembe- kahverengi doku)aşağıya meme katlantısına uzanan, zamanla solan düz bir iz kalır. Bu ameliyattan sonra meme altındaki iz üzerinde bir miktar kırışıklıklar görülebilir. Bu kırışıklıklar beklenen bir durumdur ve ilerleyen haftalarda kaybolur.


Çapa şeklinde iz bırakan ameliyatta ise, lollipop şeklinde iz bırakan ameliyattakine benzer izin yanı sıra, izin aşağı sınırından, meme katlantısı boyunca sağa ve sola doğru devam eden izler kalır.


Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğe karar verirken; fazlalık dokunun ne kadar çok olduğu, meme başının aşağıya doğru ne kadar yer değiştirmiş olduğu, hastanın yaşı, cildinin esnekliği gibi faktörler göz önüne alınarak karar verilir.


Meme Dikleştirme Ameliyatları Risk Taşır mı?


Her cerrahi işlem gibi meme dikleştirme ameliyatları da bazı riskler taşımaktadır. Çok nadir de olsa bazı hastalarda yara iyileşme sorunları, enfeksiyon , doku kayıpları görülebilir. Bu tür riskleri en aza indirmek için, ameliyat öncesi dönemde içinde bulunduğunuz sağlık durumu, sahip olduğunuz kronik hastalıklar, yakın zamanda kullandığınız ilaçlar, sigara kullanıyor olmanız önem kazanır. bu nedenle meme dikleştirme ameliyatlarına karar verdiğinizde, ameliyat öncesi görüşmelerinizde, sorumlu plastik cerrahınıza bu konuda açık şekilde bilgi vermelisiniz.


Bu tür ameliyatlarda meme dokusunun duyusunu alan sinirler ve süt vermede önemli olan ana süt kanalları mümkün olduğunca korunur. Bu nedenle, bu ameliyatlar sonrasında çok nadir durumlar dışında emzirme problemleri ve duyu kaybı problemleri yaşanmamaktadır. Ancak meme başı duyusunun yeniden kazanılması bazı hastalarda aylar sürebilir. Üstelik unutulmaması gereken bir diğer durumda; kadınların orijinal meme yapısı bile zamanla deforme olabiliyorsa, bu ameliyatlardan sonrada, deformasyon sürecinin zaman içinde yeniden farklı düzeylerde kendini gösterebileceği gerçeğidir. Özellikle halihazırda, bebek sahibi olmayı planlayan kişilerin, bu konuda görüştüğü hekimi uyarması hatta gerekli görülürse ameliyatı, bebek sahibi olduktan sonraki döneme bırakması uygun olabilir.


Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra, her ne kadar çamaşır altında kalacak olsa da belli oranlarda ameliyat izi kalmaktadır. Genellikle bu izler zaman içerisinde belli belirsiz hale gelecek şekilde solar.


Meme Dikleştirme Ameliyatları Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?


Meme dikleştirme ameliyatı öncesi görüşmelerinizde, plastik cerrahınıza genel sağlık durumunuzu detaylı şekilde anlatmalısınız. Yakın zamanda geçirmiş olduğunuz yada halihazırda devam eden bir enfeksiyonunuz varsa ( nezle, grip, idrar yolu enfeksiyonu vs) birkaç gün ameliyatınızı ertelemek uygun olabilir. Sürekli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa plastik cerrahınızı bu durumdan haberdar etmelisiniz (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, psikiyatri ilaçları vs) . İlgili hekiminiz bu sağlık sorunları ile ilgili olarak başka bir branştan hekimden görüş bildirmesini isteyebilir.


Sigara içen ameliyat adaylarının, ameliyattan en az 10-14 gün önce sigara kullanımını bırakması gereklidir. Sigara kullanımının yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır.


Kan sulandırıcı ilaç ve ürünler ( aspirin, herhangi bir marka ağrı kesici ilaç,bitki çayları, bitkisel destek ürünleri) kullanan hastaların mümkünse en az sekiz gün önceden bu ilaçları kullanmayı kesmiş olmaları uygun olacaktır.


Meme dikleştirme ameliyatı öncesi, kafanızdaki tüm endişelerin giderilmiş olması önemlidir. Kafanızdaki en ufak soru işaretlerinin doktorunuza iletilmesi ve ameliyata girmeden önce ruhsal olarak ameliyata hazır olmanız son derece önemlidir.


Meme Dikleştirme Ameliyatları Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?


Meme dikleştirme ameliyatından sonra, memelerinize yapılan pansumanın üzerine elastik bandaj yada kompresyon uygulayan cerrahi sütyen yerleştirilir. Ameliyat bölgesinde kan birikmemesi için dren adı verilen silikon tüpler yerleştirilmiş olabilir. Bu tüpler genellikle ameliyattan sonraki 1.-2. günlerde çekilmektedir. Genellikle 3-5 gün sonra pansumanlar tamamen kaldırılır.bu dönemden sonra balensizsütyen giyilmeye başlanır ve yaklaşık 1 ay süre ile bu sütyen giyilmeye devam edilir. Ameliyat sonrası erken dönemde ağrınızın az olması için gövdeniz yüksek pozisyonda yatmanız önemlidir.


Ameliyat sonrası dönemde doktorunuz tarafından reçete edilecek ilaçları düzenli şekilde kullanmanız, ameliyat sonrası erken dönemi düşük ağrı düzeyi ile geçirmenizi sağlayacaktır. Bu ameliyattan sonra genellikle bir gece hastanede yatmak yeterli olmaktadır. Ertesi sabah doktorunuz tarafından taburculuk öncesi kontrolünüz yapılmak şartı ile taburcu olabilirsiniz.


Meme dikleştirme ameliyatında genellikle, cilt altı alınmayan dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle dikiş alınmasına gerek olmamaktadır. Ancak alınması gereken dikişlerin kullanıldığı bazı nadir durumlarda,yaklaşık 10. günde dikiş alınmaktadır.


Ameliyat sonrası yaklaşık 10 günlük dönemde fiziksel aktivitelerinizi kısıtlamanız uygun olacaktır.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı