TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Üroloji
 

Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Sebeple Yapılır?


Büyük meme kavramı göreceli bir kavramdır. Kişinin memelerinin büyük olup olmadığına; kişinin kendisi ile ilgili algısı, etrafındaki insanların algısı ve eşlik eden diğer sağlık sorunlarının mevcut olup olmadığı (kas-iskelet ağrıları, bölgesel cilt problemleri vs) kriterleri çerçevesinde karar verilebilir. Meme küçültme ameliyatı; kişinin dış görünümünü dolayısıyla, kendi bedeni ile ilgili algısını olumlu yönde düzeltmek amacıyla yapılan, meme hacminde azalmaya neden olan ameliyatlardır. Bu tür ameliyatlar kozmetik anlamda düzelme sağladıkları gibi, kişinin psikolojik durumu, kas iskelet yapısı ve cilt durumu üzerinde olumlu değişiklikler sağlayabilir.


Meme Küçültme Ameliyatları Ne Şekilde Yapılabilir?


Meme küçültme ameliyatları ile ilgili cerrahlar arasında tercih edilen çok fazla yöntem vardır. Bunlar sadece meme dokusundaki yağın çekildiği liposakşın ( liposuction) gibi nispeten basit yöntemler olabileceği gibi, meme derisinde kesilerin yapılmasını gerektirebilecek yöntemler de olabilir. Meme şekli nispeten düzgün olan ve yağdan zengin memelerde liposakşın (liposuction) yöntemi denenebilir. Bu yöntemle meme dokusunda gözle görülür kesi izi kalmaz. Meme başı dokusunun yerçekimi etkisi ile aşağıya doğru yer değiştirdiği durumlarda, cilt fazlalığı mevcut olan durumlarda ise meme derisi üzerinde kesilerin yapıldığı operasyonlar gündeme gelir. Günümüzde çok sık kullanılan iki ameliyat yöntemi şunlardır;


» Lollipop izli meme küçültme ameliyatı ( vertikal skar ameliyatı)

» Çapa şeklinde izli meme küçültme ameliyatı


Yukarıdaki ameliyatlardan lollipop izli ameliyatta, meme etrafındaki areola isimli dokudan ( meme başı etrafındaki pembe- kahverengi doku)aşağıya meme katlantısına uzanan, zamanla solan düz bir iz kalır. Bu ameliyattan sonra meme altındaki iz üzerinde bir miktar kırışıklıklar görülebilir. Bu kırışıklıklar beklenen bir durumdur ve ilerleyen haftalarda kaybolur.


Çapa şeklinde iz bırakan ameliyatta ise, lollipop şeklinde iz bırakan ameliyattakine benzer izin yanı sıra, izin aşağı sınırından, meme katlantısı boyunca sağa ve sola doğru devam eden izler kalır.


Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğe karar verirken; fazlalık dokunun ne kadar çok olduğu, meme başının aşağıya doğru ne kadar yer değiştirmiş olduğu, hastanın yaşı, cildinin esnekliği gibi faktörler göz önüne alınarak karar verilir.


Meme Küçültme Ameliyatları Meme Duyusunu ve Süt Vermeyi Etkiler mi?


Meme dokusunun duyusunu alan sinirlerin zedelenmesi riski, farklı meme küçültme ameliyatları için farklı düzeylerde mevcuttur. Günümüzde kullanılan ameliyat teknikleri yıllar içinde bazı değişiklikler göstererek rafine hale gelmiş, kusurları mümkün olduğunca azaltılmıştır. Yukarıda da ifade edildiği gibi, farklı tekniklerde bu risk farklı düzeylerdedir, bu yüzden ameliyat öncesi meme duyusunun korunması ile ilgili kaygılarınızı mutlaka görüşmelisiniz.


Günümüzde kullanılan ameliyatlarda, büyük süt kanallarının korunmasına azami özen gösterilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası süt vermede kalıcı bir bozulma beklenmez.


Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?


Ameliyat öncesi dönemde sorumlu hekiminiz gerekli ameliyat hazırlık tetkiklerinizin yapılmasını sağlayacaktır.


Bu ameliyattan en az 3 hafta önce ,sigara kullanıcısı iseniz sigara içmeyi kesmeniz gerekmektedir. Sigarayı bırakmanız hem anestezi sürecinin daha rahat olmasını hem de dokuların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Ameliyattan en az 8 gün öncesine kadar;

» Aspirin başta olmak üzere hiçbir ağrı kesici kullanmamanız,

» Diğer rahatsızlıklarınız yüzünden kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, durumunuzdan doktorunuzu haberdar etmeniz ve mümkünse ilacı kesmeniz,

» Bitki çaylarını kesmeniz,

» Özellikle ginseng ihtiva eden enerji içecekleri almamanız önemlidir.


Meme Küçültme Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?


Ameliyat sonrası hekiminiz gerekli görürse antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanızı isteyebilir. Sorumlu hekiminizin sizin için uygun göreceği ilaçları önerdiği şekilde kullanmalısınız. Genellikle meme küçültme hastaları 5 günlük bir istirahatten sonra sosyal ve iş yaşamlarına dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası erken dönemde balenli sütyen giymeniz tavsiye edilmez. Bunun yerine yumuşak sporcu sütyenleri giyebilirsiniz. Ancak yaralarınız iyileşmesini tamamladıktan sonra doktorunuzun bilgisi dahilinde balenli sütyen giyebilirsiniz.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı