TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Üroloji
 

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?


Saç ekimi; saçların olmadığı yada seyreldiği bölgelerdeki eksiği gidermek amacıyla, kafa bölgesinin arkasındaki deriden alınan saç köklerinin, ihtiyaç duyulan bölgeye aktarılması işlemidir. Yeni yerlerine ekilen bu saçlar, tuttuktan sonra saç üretmeye başlarlar ve de saçsız bölgede yeni saç oluşumunu sağlarlar.


Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?


Saç dökülmesinin tanımlanmış onlarca nedeni vardır. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi nedenleri farklılıklar göstermekle birlikte en sık görülen nedenler aşağıdaki gibidir;


» Ailesel yatkınlık

» Hormonal nedenler ( guatr, şeker hastalığı vs)

» Yaşam tarzı ( beslenme, sigara gibi alışkanlıklar )

» Geçirilen doğumlar, hastalıklar (psikiyatrik nedenler vs)

» Çevresel faktörler (su ve hava kirliliği)

» Kullanılan kozmetik ürünlerin kalitesi , zararlı kimyasallara maruz kalmak


Bu listeyi daha faza uzatmak mümkündür. Ancak ülkemizde erkeklerde en sık görülen saç dökülme sebebi ‘’erkek tipi saç dökülmesi ‘’ yani androgenetik saç dökülmesidir. Bu saç dökülmesi tipinde, vücudumuzdan salgılanan erkeklik hormonları (özellikle dihidrotestesteron –DHT- ) kan dolaşımı ile saç köklerinin bulunduğu deri tabakasına ulaşır ve saç köklerini zayıflatacak hücresel sinyaller yayarlar. Bu hormonların özellikle 30 lu yaşların sonlarına kadar etkin olduğu düşünülecek olursa, bu tip saç dökülmesi olan erkeklerde saç dökülmesi sorunlarının 40 lı yaşların başına kadar hızlı sürebileceği düşünülür.


Kadınlarda daha sık görülen saç dökülmesi nedeni; hamilelik, telojen efflium, beslenme yetersizliği, menapoz, psikojenik travmalar sayılabilir.


Tüm Saç Dökülmelerinin Tedavisi Saç Ekimi midir?


Erken dönemde tedbir alınan saç dökülmelerinde, saç kökleri canlılığını yitirmeden başlanan süreçte; saç mezoterapisi, prp (plateletten zengin plazma) gibi yöntemler de kayıpları durdurup saçları canlandırabilir. Ancak belli bir bölgede saç kökleri canlılığını tamamen yitirdiyse, bu bölgeyi saçlandırmanın günümüzde tek yolu saç ekimidir.


Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Saç ekiminde günümüzde kullanılan iki yöntem vardır. Daha güncel bir tedavi olan mikro FUE yöntemi saç ekiminde başarı oranı en yüksek yöntemdir. Bu yöntemde her iki kulak arasında kalan ense bölgesinden, çok ince özel iğneler yardımı ile kıl kökleri tek tek toplanmaktadır. Bu sayede köklerin toplandığı bölgede iz kalmamaktadır.


Mikro FUE yönteminde 0,6- 0,8 mm çapında iğnelerle enseden toplanan saç kökleri, yıkanıp, dizilip özel bir işlemden geçirildikten sonra, saçlandırılmak istenen bölgeye ekilir. Ekim yapılacak bölgeye köklerin yerleştirilebilmesi amacıyla, özel iğneler yada bıçaklar yardımı ile slit adı verilen kanallar açılır. Bu kanallar iz bırakmayacak kadar küçük, köklerin zedelenmeden girebileceği kadarda büyük olmalıdırlar.


Saç ekimi işlemi, ekilecek greft sayısı ile orantılı olmak üzere 6-10 saat kadar sürmektedir.


Saç Ekimi Operasyonu Sonrasındaki Süreç Ne Şekildedir?


Saç ekimi işleminin ertesi günü dinlenmeniz uygun olacaktır. Bu dönemde doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ve antibiyotiği kullanacaksınız. Bu dönemde özellikle ilk bir hafta sürede baş , kalp seviyesinden daha yüksekte olacak şekilde dinlenmek uygundur. Operasyondan 3 gün sonra kafanızın arkasındaki küçük bandaj çıkarılır. Ekiminizi yapan hekiminiz tarafından 2 hafta süre ile günlük olarak yapacağınız özel yıkama size anlatılır.ameliyattan sonraki dönemde özellikle ilk 10 günde sigara içmeniz kesinlikle önerilmez. Çünkü bu durum dolaşımı bozarak greft kaybına neden olabilir. Ameliyat sonrası dönemde proteinden zengin beslenme önemlidir. 20. Günden sonra spora başlayıp denize girebilirsiniz. Ancak ilk 3 ay kimyasal madde yoğunluğu nedeniyle havuzda yüzmeniz önerilmez. İlk 10 gün şapka ve bere takmaktan kaçınmanız gereklidir. Ameliyattan hemen sonra normal hayatınıza dönmeniz önemlidir ancak aşırı terlemenize nedne olacak aktivitelerden kaçınmanız uygun olacaktır.


Ekilen saçlar 3-4 haftalarda dökülür ve ekim yapılan saha yeniden seyrekleşir. Ekilen köklerin yeniden çıkması 4 aydan itibaren başlar. 7. aya kafar %70 , 9. aya kadar %90 oranında çıkarlar. Saçların kıvam ve sıklık açısından normale gelmesi yaklaşık 1 sene alır.


Hayatımda Kaç Kez Saç Ekimi Yaptırabilirim?


Bu konuda kesin bir sayı yoktur. Bu hem ensenizdeki kök toplanacak alanın verimliliği ile , hem de saç açıklığı olan bölgedeki ihityacınız ile ilgili bir durumdur. Bazı hastalarda bir seans ta yeterli olacak kök miktarı zorlukla çıkabilirken, başka bir hastada 2-3 defa saç ekimi operasyonu yaptırmak mümkün olabilir.


Köklerin Toplandığı Bölgeden Yeniden Saç Çıkar mı?


Saç ekimi cerrahisinde amaç, kökleri bulunduğu yerden alıp, saççıkmasını istediğimiz başka bir yere nakletmektir. Dolayısıyla, kök alına yerden bir daha kök çıkmaz. Ancak belli bir desen ve düzen dahilinde hassas şekilde kök toplama işlemi gerçekleştirildiğinde ense bölgesinde iz meydana gelmez.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı