BİZDEN HABERLER

 

Nevralji Nedir ?    

     
      Yorgun Uyanmanızın Nedeni Burun Tıkanıklığı Olabilir?
      Nevralji Nedir ?
      Hangi Besinler Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
      Senai DEMİRCİ Akademi Hastanesi ni Tercih Etti

    UZMANLARIMIZA SORUN

Hastanemizden bu sorunuz dışında haber, duyuru ve kampanyaları size eposta yolu ile duyurmak için izninize ihtiyacımız var.

       
sayi
 

 

Özellikle bayanlarda daha fazla görülen ve günlük yaşantılarını yapamayacak hale getiren Nevraljiyi nedir?


Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Hilal TOGAN Nevralji ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…

Nevralji nedir?


Genellikle tek taraflı olarak yüz veya baş bölgesini etkileyen, ani ve şiddetli başlayıp yine ani şekilde sonlanan, süresi birkaç saniyeden en fazla birkaç dakikaya uzayan, sık tekrarlayan, kısa süreli elektrik şok benzeri ağrılardır.


Nevralji, etkilenen sinirin ağrıya duyarlı uyarıyı taşıyıcı liflerinin aşırı uyarılmasından kaynaklanır. Sinir üzerindeki bası veya başka sebepler sinirin aşırı uyarılmasına ve sinirin çevresindeki ağrılı lifler ile etkileşimine neden olur. Böylece tekrarlayıcı ağrılar ortaya çıkar. Komşu damarların, damar anomalilerinin veya yavaş gelişen iyi veya kötü huylu tümörlerin basısı sinire bası yapıp nevraljik ağrıya neden olur.


Diş çürükleri yada diş tedavileri sırasında oluşan zedelenmeler, nevraljiye benzer ağrılara neden olabilir. Nevraljik ağrı, aniden ortaya çıkmakla birlikte ağrılı bölgede belli tetik noktaları etkileyen yüz yıkama, tıraş olma, diş fırçalama, konuşma, elle dokunma gibi uyaranlar ile uyarılabilir veya şiddetlenebilir. Kişinin günlük aktivitelerini yürütemeyecek kadar şiddetli olabilir.


Hangi Yaşlarda Daha Çok Görülür ve Nedenleri Nedir?


50-60 yaş grubunda daha sık görülen nevralji olgularının %60’ını kadınlar oluşturur. En sık görülen tipi yüz nevraljisidir. Etkilenen sinir bölgesine ve etkene bağlı olarak tanımlanan diğer nevraljik ağrı türleri; dil, gırtlak, yutak, kulak ve bademcikte görülen nevraljidir.


Tanı ve Tedavi Yöntemleri


Şikayetin hikayesi ile nevraljinin özellikleri; nörolojik muayene ile nevraljik ağrının yeri ve eşlik eden bulgulara bakılarak tanı konulur. Hastalığın nedenleri, tanı ve tedavi süreci için beyin MR veya ek laboratuvar incelemeleri yapılabilir. Tedavide ilk adım ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde basit ağrı kesiciler etkili olmaz. Nevraljik ağrıya yönelik mutlaka nöroloji hekimi tarafından belirlenmiş ilaçlara başlanmalı ve tedaviye nöroloji hekimi kontrolünde devam edilmelidir.

Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı