SAĞLIK

 

Çocukların Beslenmesinde Meyvenin Yeri    

     
      Kış Hastalıklarına Dikkat !
      Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?
      Menopozda Hangi Hormon Testleri Yapılmalı?
      İnfertilte (Kısırlık) Tedavisi ile Gebelik Şansınızı Arttırın
      Her Yorgunluk BAHAR Yorgunluğu Mu ?
      Kapalı Omuz Ameliyatları Nedir?
      Parkinson SON Değil
      Okul Dönemi Beslenme
      Besin İntolerans Testi
      Unutkanlık ve Alzheimer
      Sünnet Hangi Koşullarda Yapılmalı?
      Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli ?
      Çocuğunuz Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalı ?
      Çocukların Beslenmesinde Meyvenin Yeri
      Burun Tıkanıklığı Rahatsızlığı ve Tedavisi
      Sıcak Havalarda Oruç
      Diyabet Hastaları Ramazanda Nasıl Beslenmeli ?
      Bahar Yorgunluğu İçin Vitamin Desteği Alın
      Faset Sendromu Nedir ?
      Nevralji Nedir? Kimlerde ve Ne Sıklıkta Görülür
      Böbrek Sağlığını Korumanın 8 Altın Kuralı
      Her Baş Ağrısı Migren Değildir
      Artroskopi Nedir?
      Bademcik Ameliyatı İçin En İdeal Dönem Ne Zaman
      Domuz Gribinden Korunmanın 8 Yolu
      Yorgunluğunuzun Nedeni Fibromiyalji Olabilir
      Endoskopik Sinüzit Ameliyatı ile Rahat Bir Nefes Alın
      Hemoroid Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
      Safra Kesesi Taşı Ameliyatında Kapalı Yöntem
      Alzheimerdan Korunun
      Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri
      Tatil Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
      Faset Sendromu Nedir?
      İdeal Tansiyon Nedir?
      Sünnette İdeal Yaş Ne Zaman?
      Diyabet Hastaları Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
      Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz ?
      Terlemekten Korkmayın
      Unutkanlık Önlenebilir Mi?
      Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?
      Gebelikte Bulantı ve Kusmanın Tedavi Yöntemleri
      Kişilik Özellikleriniz Kilo Vermenize Engel Olmasın
      Saç Ekiminde Güvenilir Yöntem Nedir?
      Böbrek ve Mesane Taşına Vücutta İz Bırakmayan Müdahale
      Beynimiz Nasıl Yaşlanıyor?
      Bahar Geldi Polen Allerjisi Kapıda
      Reflüden Daha Kolay Kurtulma için
      Diz Protezi Ameliyatından Korkmayın
      Yanık Sonrası Hangi Tedaviler Uygulanmalı?
      Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?
      Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?
      Kendi Kanınızdan Gelen Mucize; PRP
      Hangi Besinler Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
      Menopoz Yıpratıcı Bir Dönem Olmasın
      Anne Sütü ile ilgili Yanlış Bilinenler
      Saç Ekimi Kimler Tarafından Yapılmalıdır ?
      Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ?

    UZMANLARIMIZA SORUN

Hastanemizden bu sorunuz dışında haber, duyuru ve kampanyaları size eposta yolu ile duyurmak için izninize ihtiyacımız var.

       
sayi
 

 
Uzun okul saatlerinde ara öğün olarak tercih edilen meyveler çocuğun tatlı ihtiyacını da sağlıklı bir şekilde karşılamasını sağlıyor.

Çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı bireyler olması yeterli ve dengeli beslenmeleri ve hareketli bir yaşam sürmeleri ile mümkündür.

Okul öncesi şekillenmeye başlayan beslenme alışkanlıkları yetişkinlik çağlarında devam eder ve bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde önemli bir rol oynar.

Yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, sık hastalandıkları bilinmektedir.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubundan yeterli miktarda tüketmeleri gerekmektedir.  Bunlar; süt grubu (süt, yoğurt, peynir), et grubu (et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller), sebze-meyve grubu ve tahıl grubu (ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb) olarak günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

Şehir hayatı düzenli beslenmeye imkan vermediğinden öğünler genellikle karın doyurma amaçlı geçiştirildiğinden en çok ihmal edilen grup meyve – sebze grubudur. Oysa meyveler ve meyve suları çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çocuklar 1-4 yaş arasında günde iki porsiyon, 10-18 yaş arasında günde dört porsiyon meyve tüketmelidir. Tüketilmesi önerilen meyve miktarının yarısının meyve suyu (taze sıkılmış) olarak da sağlanabilir. Bir orta boy bardak meyve suyu bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar meyve suyu olarak daha kolay tüketirler. Kahvaltıda taze sıkılmış meyve suyu tüketmek ayrıca gıdalardaki demirin emilimini de iki kat artırabilir. Uzmanlar yine de meyvenin kendisini tüketmenin lif açısından daha yararlı olduğunu vurguluyor. Çünkü meyvedeki lifler sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor.

Ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin işini de kolaylaştıran meyveler uygun parçalar halinde verildiğinde bebeklere özgürce hareket etme şansı da veriyor. Bebek bu meyve parçalarını emerek, çiğneyerek kendi başına yeme sürecini geliştiriyor. 
Meyveler çocuklarda sindirim sistemini de düzenliyor. Gerek kabızlıkta gerekse ishalde meyveler tedavi edici olarak kullanabiliyor. Kayısı, erik, armut kabızlığa iyi gelirken; muz, şeftali ise ishale karşı iyileştirici özellik taşıyor.

Kreş ve okul hayatıyla birlikte artan enfeksiyon, soğuk algınlığına karşı düzenli meyve tüketimi öneren uzmanlar bu sayede folik asit, C vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin beslenen çocuğun hastalığa karşı direncinin artacağını belirtiyor.  
Uzun okul saatlerinde ara öğün olarak da tercih edilmesi gereken meyveler çocuğun tatlı ihtiyacını da sağlıklı bir şekilde karşılamasını sağlıyor.

Erik, dengeli besin öğesi içeriği, zengin lif yapısı ile bebek beslenmesinde ek gıdalara başlanırken ilk tercihler arasında yer alır. Şeker ve yağdan zengin değildir, sodyum içermez. Kabızlığa iyi gelir. Alerjik reaksiyonlara yol açma olasılığı düşüktür.

Bol su ve lif içeren karpuz potasyum ve A vitamininden zengindir. Ek gıdaya alışma döneminin vazgeçilmezlerindendir. 8-9 aydan itibaren bebeklere verilebilir.

Kavun A ve C vitamininden zengin olup, potasyum ve bir miktar kalsiyum içerir. Sulu, kolay ezilen, bebekler için yemesi kolay bir meyvedir. İlk kez denerken az bir miktarla başlamak, sorun yoksa miktarı artırmak uygundur. Ailede kavun alerjisi gibi bir sorun yoksa 8-9 aylıkken bebek tanıştırılabilir.

Üzümün özellikle koyu renkli olanları antioksidanlardan zengindir. Vitamin-mineral içerikleri çok yüksek olmamakla beraber dengelidir. Şeker oranı yüksektir. Böcek ilacı kirliliği açısından riskli bir meyvedir, Çok iyi yıkanmalıdır. Kurutulmuş olanları alırken güvenilir yerden almak, kurutma koşullarını bilmek önem kazanır.

Armut Potasyum ve C vitamininden zengindir. Bol lif içeriği ile kabızlığa iyi gelir. Kolesterol, yağ, sodyum ve şeker oranları düşük olduğundan birim başına içerdiği faydalı besin öğeleri açısından tercih edilen bir meyvedir. Alerji riski düşüktür.

Kayısı A, C vitamini ve Likopen açısından oldukça zengindir. Üç adet kayısı günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %30’unu karşılar. Mevsimi dışında kuru kayısı tüketilecekse Gün Kurusu olarak adlandırılan doğal yoldan kurutulmuşlar tercih edilmelidir. Kabızlığa karşı birebirdir.

Çilek C vitamini ve anti-oksidan içerir. Yalnız alerji potansiyeli de yüksek bir meyvedir. Çocuklarda 1 yaşından önce başlanmamalıdır. Ailede çilek alerjisi öyküsü varsa doktora danışmadan başlanmamalıdır.

Elma A, C, E vitamini, kalsiyum ve folik asit ve bol miktarda çözünebilir ve çözünmez lifler içerir. Bağırsak düzeninin gelişmesine yardımcı olur. Bol suyla yıkanmalı ve bebeklerde kabuğu soyularak tüketilmelidir.

Portakal, mandalina, limon gibi meyveler turunçgiller grubundandır. C, A vitamini ve liflerden oldukça zengindirler. Yoğun asidik yapıları ile genital bölgede pişik ve ağız çevresinde kızarıklık yapabilir. Bebeklerde bir yaşından sonra başlanması önerilir.

Şeftali C ve A vitamininden zengin, lif içeriği yüksektir. Bebeklerde püre halinde kolayca tüketilebilir. Altıncı aydan itibaren verilebilir. Olgun ve yumuşak olanları parmak gıdası olarak da güvenle kullanılabilir. Yalnız bazı bebeklerde dışkı kıvamını sertleştirir.

Muz Potasyum, B2, B6 ve C vitamini, folik asit içeren muz, besin değeri yüksek bir meyvedir. Ancak alerji ve kabızlığa neden olma ihtimali fazladır. Bir yaşından sonra önerilir. Az miktarda başlanıp yavaş yavaş artırılmalıdır.
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı